Samo dobra glazba



15. kolovoza 2022. 08:00

PREDSTAVLJANJE MONOGRAFIJE 'ANTUN MASLE'

NOVO ČITANJE OPUSA DUBROVAČKOG UMJETNIKA

Monografija 'Antun Masle' autora Igora Zidića, jednog od najpoznatijih hrvatskih povjesničara, teoretičara i kritičara umjetnosti bit će predstavljena na terasi Umjetničke galerije u četvrtak, 18. kolovoza u 21 sat.

Na predstavljanju će govoriti autor monografije, Igor Zidić, povjesničar umjetnosti Ivan Viđen, ravnatelj Umjetničke galerije Dubrovnik, Tonko Smokvina i muzejska savjetnica Umjetničke galerije Dubrovnik, dr.sc. Rozana Vojvoda.

Kroz zavidnu količinu komparativnog materijala i široki kontekst koji uključuje sociološke i filozofske aspekte, autor monografije problematizira Maslino djelo u odnosu na hrvatsku i europsku likovnu figuraciju; ekspresionizam, neoprimitivističke težnje, art brut, različite antiakademske opcije, ali i svojevrsni novi lirizam.

U navedenom djelu se mogu pronaći sve umjetnine koje su bile izložene na velikoj retrospektivnoj izložbi u Umjetničkoj galeriji Dubrovnik koja je bila održana povodom stote godišnjice rođenja slikara, ali i brojne druge, iz obiteljskog vlasništva, različitih privatnih zbirki, te iz mnogobrojnih muzejskih i galerijskih institucija.